• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 19 - ذو الحجة - 1445
  • برابر با : Tuesday - 25 June - 2024
5

رجب طیب اردوغان پیروز انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شد

  • کد خبر : 80896
  • 08 خرداد 1402 - 9:32
دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه از صبح امروز آغاز شد تا رای‌دهندگان تصمیم بگیرند که «رجب طیب اردوغان» پس از بیست سال در قدرت بماند یا رقیب او «کمال قلیچدار اوغلو» جانشین وی شود. بنا به اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه، در انتخابات امروز در داخل این کشور، ۶۰ میلیون و ۷۲۱ هزار و ۷۴۵ رای دهنده واجد شرایط پای صندوق‌های رای رفتند.
رامپ با پیام تبریک، اردوغان را دوست خوب خود دانست
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ – ۲۳:۳۹

ترامپ در رسانه اجتماعی خود موسوم به “تروث سوشیال” گفت: به اردوغان رئیس جمهور ترکیه به خاطر پیروزی بزرگ در انتخابات که لایق آن بود تبریک می‌گویم.

وی ادامه داد: من او را می‌شناسم و از نزدیک با عشق او به ترکیه و مردم عالی این کشور آشنایی دارم. او توانسته است ترکیه و مردم آن را به سطح جدیدی از احترام و برتری برساند.

قلیچدار اوغلو: شاهد انتخاباتی ناعادلانه بودیم
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ – ۲۳:۳۹

«کمال قلیچدار اوغلو» پس از شکست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در برابر «رجب طیب اردوغان» به سخنرانی پرداخت.

وی در این سخنرانی گفت: «من نمی‌توانستم از نقض شدن حقوق شما چشم پوشی کنم و نمی‌توانستم اجازه دهم که مردمم بارهای سنگین را متحمل شوند و به همین دلیل بود که برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شدم».

قلیچدار اوغلو اضافه کرد: «شاهد یک دوره انتخاباتی ناعادلانه بودیم و از شما می‌خواهم که در دفاع از دموکراسی تردید نکنید».

وی ادامه داد که تمام بودجه‌های دولتی برای یک حزب سیاسی بسیج شده و زیر پای یک نفر گذاشته شده بود.

نامزد شکست خورده در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه گفت: «اجازه نمی‌دهم که مردم ستمدیده وجود داشته باشند برای آن مبارزه کرده و به مبارزه خود ادامه خواهم داد».

وی ضمن تشکر از جوانان  و زنان، آنها را قهرمانان واقعی در مبارزه برای دموکراسی توصیف کرده و گفت: «از شما می‌خواهم در راستای تحقق دموکراسی واقعی مبارزه کنید».

قلیچدار اوغلو گفت: «در این انتخابات اراده ملت در تغییر بروز یافت و به مبارزه خود برای دستیابی به دموکراسی ادامه خواهیم داد».

نامزد شکست خورده در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه گفت: «احساس ناراحتی می‌کنم زیرا تنگناهایی در انتظار کشورمان قرار دارد».

پوتین: پیروزی اردوغان نتیجه تلاش‌های فداکارانه و سیاست خارجی مستقل اوست
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ – ۲۳:۳۸

 پوتین یکشنبه شب در پیامی خطاب به اردوغان اعلام کرد: پیروزی شما در انتخابات نتیجه طبیعی تلاش فدارکارانه شما بعنوان رئیس جمهوری ترکیه و شاهد روشنی دال بر حمایت مردم ترکیه از تلاش‌های شما برای تقویت حاکمیت کشور و اجرای یک سیاست خارجی مستقل است.

وی افزود: ما از تلاش شخص شما برای تقویت روابط دوستانه میان روسیه و ترکیه و همکاری سودمند متقابل در حوزه های مختلف تشکر می‌کنیم.

اردوغان خود را پیروز قطعی انتخابات اعلام و از رای مردم تشکر کرد
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ – ۲۳:۳۶

رجب طیب اردوغان پس از اعلام غیررسمی پیروزی اش در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه طی سخنرانی در شهر استانبول خطاب به مردم گفت: سعی می کنم به اندازه ۲۱ سال لایق اعتماد شما باشم.

اردوغان در اجتماع هواداران خود که در حال پایکویی و سرور بودند، افزود: از تک تک مردم ترکیه که مسئولیت مدیریت کشور در پنج سال آینده را به ما سپردند، تشکر می کنم.

وی با بیان این که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را با شور و نشاط ملت به پایان رساندیم، اظهار کرد: از ملتم تشکر می کنم که بین دو عید، عید دموکراسی را به ما هدیه دادند.

رئیس جمهور ترکیه با تقدیر از حضور همه مردم در دور دوم انتخابات و مشارکت بالای مردم در رای گیری داخل و خارج از کشور بیان کرد: «همان طور که گفته بودم، تا مزار همراه شما خواهم بود نه تا بازار.»

وی ۸۵ میلیون جمعیت ترکیه را برنده دور اول و دوم انتخابات در ۱۴ و ۲۸ ماه می عنوان کرد و گفت: ما برنده می شویم تا کسی شکست نخورد. برنده امروز فقط ترکیه است.

اردوغان با بیان این که «با هم درهای قرن ترکیه را باز کردیم» اظهار کرد: نتایج انتخابات امروز نشان داد که هیچ کس نمی تواند دستاوردهای این کشور را نادیده بگیرد.

وی نتیجه امروز را درسی برای قلیچداراوغلو دانست و بیان کرد: او حسابدار است و این چیزها را خوب می داند و معتقدم که او به خاطر معاونین و همراهانی که در فضای رقابت انتخاباتی برای خود انتخاب کرده بود، نتیجه را باخت.

هواداران اردوغان پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را جشن گرفتند
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ – ۲۱:۲۷

هم اکنون هواداران اردوغان در مقابل کاخ ریاست جمهوری ترکیه در شهر آنکارا جشن پیروزی گرفته‌اند.

بنا به اعلام تارنمای خبر. ۷ ترکیه، اردوغان در حال آماده شدن برای سخنرانی پیروزی موسوم به سخنرانی بالکن است.

مردی که بازهم نباخت؛ رجب طیب اردوغان پیروز انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شد

برخی منابع خبری غیررسمی اعلام کردند که در آستانه اتمام روند شمارش آرای انتخابات، تدابیر امنیتی در شهرهای مختلف ترکیه از بیم حملات و اقدامات خرابکارانه و شورش های احتمالی هواداران رقیب اردوغان افزایش یافته است.

عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه در پی نتایج به دست آمده از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، انتخابات امروز در کشورش را «جشن دموکراسی» خواند و گفت: کل ترکیه برنده خواهد بود. هیچ شهروندی نباید صدمه ببیند و ناراحت شود. هیچ یک از شهروندان ما ضرر نخواهند کرد. بیایید با پختگی از نتایج انتخابات استقبال کنیم و به یکدیگر برای تقویت دموکراسی خود تبریک بگوییم.

حماس پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ – ۲۱:۲۶

حماس طی بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرد که پیروزی اردوغان گامی دیگر در مسیر تقویت روابط ترکیه با کشورهای اسلامی و عربی، بهبود جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی این کشور، یاری مظلومین و پیشبرد قضایای عادلانه جهان و در راس آن قضیه فلسطین و حق ملت فلسطین در تعیین سرنوشت خویش و تشکیل کشوری مستقل به پایتختی قدس شریف و تقویت روابط برادرانه ملت‌های ترکیه و فلسطین باشد.

امیر قطر پیروزی اردوغان را تبریک گفت
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ – ۲۰:۱۳

شبکه خبری الجزیره اعلام کرد که «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر طی پیامی پیروزی «رجب طیب اردوغان» در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را تبریک گفته و برای وی در دوره جدید آروزی موفقیت کرده است.

پیروزی اردوغان در انتخابات قطعی شد
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ – ۲۰:۰۶

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی ترکیه امروز (یکشنبه) با شکست رقیبش کمال قلیچداراوغلو در انتخابات، بار دیگر توانست کرسی ریاست جمهوری را برای یک دوره پنج ساله تصاحب کند.

مردم ترکیه امروز در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند و اردوغان توانست با کسب اکثریت آراء به پیروزی دست پیدا کند.

نتایج انتخابات ترکیه با شمارش ۹۶ درصد آرا
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ – ۱۹:۵۲

نتایج شمارش ۹۶ درصد آرای ریاست جمهوری ترکیه حاکی است که اردوغان ۵۲.۹۱ درصد و  قلیچدار اوغلو ۴۷.۰۹ درصد آرا را  بدست آورده است.

اردوغان پیروز انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شد
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ – ۱۹:۵۰

الجزیره از پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه خبر داد.

بازداشت پنج نفر به علت انتشار مطالب تحریک آمیز در مورد انتخابات ترکیه
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ – ۱۹:۳۷

 دادستان عمومی استانبول اعلام کرد که در نتیجه تحقیقات انجام شده، پنج نفر به علت انتشار مطالب تحریک آمیز و دستکاری شده در شبکه های اجتماعی در مورد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه بازداشت شدند.

به گزارش شبکه تلویزیونی ان.تی.وی ترکیه، این افراد با به اشتراک گذاشتن اطلاعات نادرست و غیرواقعی از طریق حساب‌های رسانه‌های اجتماعی با هدف برهم زدن نظم و آرامش عمومی در صدد ایجاد تصورات گمراه‌کننده در مخاطبان و افکار عمومی بودند که دستگیر شدند.

این رسانه اعلام کرد که این افراد توسط شعبه مبارزه با جرایم سایبری دادستانی شناسایی و با همکاری پلیس استانبول دستگیر شده‌اند.

تفاوت در آمار رسمی و آمار مخالفان ترکیه
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ – ۱۹:۳۳

در حالی که شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در حال انجام است، آمارهای ارائه شده توسط منابع رسمی و منابع مخالفان کاملا با یکدیگر در تضاد قرار دارند. منابع رسمی از پیشتازی اردوغان خبر می‌دهند اما منابع وابسته به مخالفان، قلیچدار اوغلو را دارای درصد آرای بیشتر معرفی می‌کنند.

نتیجه شمارش ۷۱ درصد ارای انتخابات ترکیه
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ – ۱۹:۳۲

پس از شمارش ۷۱ درصد آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان ۵۴.۳۷ درصد و قلیچدار اوغلو ۴۵.۶۳ درصد آرا را بدست آورده‌اند.

پیشتازی اردوغان در نتایج اولیه انتخابات

شهردار استانبول: امشب قلیچداراوغلو رئیس‌جمهور می‌شود
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ – ۱۹:۳۱

«اکرم امام اوغلو» از اعضای ارشد حزب «جمهوری‌خواه خلق» (CHP) و شهردار استانبول، امروز (یکشنبه، ۲۸ می)، پس از شرکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری و انداختن رأی خود در صندوق، مدعی پیروزی قاطع قلیچدار اوغلو در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شد.

شهردار استانبول گفت: ما در روزهای گذشته در معرض حمله یک کمپین بزرگ از دروغ و اتهام قرار گرفتیم.

وی که از مخالفان سرسخت «رجب طیب اردوغان» است، افزود: ما باید با یکدیگر گفت‌وگو کنیم و درگیر نباشیم.

اکرم امام اوغلو که در دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه نیز پیش‌بینی کرده بود «کمال قلیچدار اوغلو» رقیب اردوغان پیروز قاطع این رقابت باشد، امروز نیز ادعا کرد: «کمال قلیچدار اوغلو، امشب رئیس‌جمهور خواهد شد».

امام اوغلو در سال ۲۰۱۹ توانست در یک انتخابات جنجالی، «بن علی ییلدیریم» از حزب حاکم را شکست داده و شهردار استانبول شود.

وی در دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه نیز مدعی شد: بر اساس اطلاعات ما از صندوق های رای، آقای قلیچداراوغلو در ساعات پایانی امشب به عنوان سیزدهیمن رئیس جمهور ترکیه اعلام خواهد شد…از مردم خود می‌خواهیم صبور باشند و تا پایان باز شدن نتایج  صندوق ها صبر کنند و فریب بازی‌های روانی خبرگزاری آناتولی را نخورند».

 

رای گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که از ساعت هشت صبح امروز به وقت محلی در یک هزار و ۹۴ حوزه انتخابیه ۸۱ استان این کشور آغاز شده بود، برابر قانون انتخابات و پس از اخذ آرای مردم و بدون تمدید، ساعت ۱۷ به وقت محلی پایان یافت.

برابر قانون انتخابات ترکیه، بلافاصله پس از پایان رای گیری، شمارش آرای صندوق‌های رای توسط عوامل اجرای انتخابات و با نظارت نمایندگان احزاب راه یافته به پارلمان این کشور و نیز احزاب ائتلاف حامی دو نامزد حاضر در این رقابت در محل شعبه اخذ رای آغاز شد.

پیشتازی اردوغان در نتایج اولیه انتخابات

بنا به دستورالعمل اعلام شده توسط شورای عالی انتخابات ترکیه، همه ۱۹۱ هزار و ۸۸۵ صندوق رای در ۹۷۳ شهرستان ۸۱ استان داخل و نیز همه صندوق‌های خارج از کشور ترکیه پس از پایان مراحل رای‌گیری باز شده و شمارش آرا آغاز شده است.

مردم ترکیه امروز برای انتخاب رجب طیب اردوغان نامزد ائتلاف جمهور و یا کمال قلیچداراوغلو نامزد مورد حمایت ائتلاف ملت موسوم به احزاب میز ششگانه به عنوان دو رقیب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور پای صندوق های رای رفتند.

بنا به اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه، در انتخابات امروز در داخل این کشور، ۶۰ میلیون و ۷۲۱ هزار و ۷۴۵ رای دهنده واجد شرایط پای صندوق های رای رفتند.

«اردوغان» و «قلیچداراوغلو» در پی شمارش آرا و کسب نشدن حد نصاب ۵۰ درصد به اضافه یک رای توسط هیچ یک از سه نامزد حاضر در دور اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ـ که در روز ۱۴ ماه می ۲۰۲۳(۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) برگزار شد ـ دور دوم این رقابت انتخاباتی راه یافتند.

بر اساس نتایج شمارش آرای دور نخست، اردوغان با کسب بیش از ۲۷ میلیون و ۸۸ هزار رای معادل ۴۹.۵ درصد آرا و کمال قلیچدار اوغلو با کسب بیش از ۲۴ میلیون و ۵۶۸ هزار رای، معادل ۴۴.۸۹ درصد به دور دوم راه یافتند و سینان اوغان، نامزد سوم این رقابت نیز حدود ۲ میلیون و ۸۲۹ هزار رای معادل ۵.۱۷ درصد آرای این رقابت را کسب کرد.

امروز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در داخل کشور ترکیه برگزار شد، ولی رای گیری این دور از انتخابات در ۱۷۶ نمایندگی سیاسی ترکیه و در ۷۳ کشور از جمله ایران به علت لزوم انتقال همه آرای اخذ شده به داخل این کشور چند روز پیش برگزار شد و با حدود ۱۰۰ هزار رای افزایش، بیش از یک میلیون و ۹۲۰ هزار تن از اتباع ترکیه در خارج از این کشور رای دادند.

برابر قانون انتخابات ترکیه، آرای اخذ شده در خارج از این کشور با پیک های دیپلماتیک به داخل این کشور منتقل شد و شمارش آن پس از پایان انتخابات در داخل و همزمان با آرای سایر صندوق‌ها آغاز شده است.

انتخابات حساس امروز، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ترکیه و دومین دور انتخابات ریاست جمهوری این کشور پس از تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی محسوب می‌شود.

دوره ریاست جمهوری ترکیه پنج ساله است و بر اساس اصلاحیه قانون اساسی که در سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید، رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی و رئیس دولت بوده و در انتخاب وزرا و همراهان دولت اختیار کامل دارد.

شبکه تلویزیونی تی.آر.تی خبر به نقل از «احمد ینر» رییس شورای عالی انتخابات ترکیه امروز گزارش داد که نتایج انتخابات با سرعت اعلام خواهد شد، زیرا فقط دو نامزد در آن رقابت دارند.

بنا به اعلام وی، نتایج شمارش آرای هر صندوق در سامانه اینترنتی مربوط ثبت و درج می شود و با توجه به تعیین هر صندوق برای رای دادن حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن از واجدان شرایط، شمارش آرا در سریع‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد، نتایج اولیه و غیررسمی انتخابات امشب اعلام می شود.

دوره ریاست جمهوری ترکیه پنج ساله است و بر اساس اصلاحیه قانون اساسی که در سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید، رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی و رئیس دولت بوده و در انتخاب وزرا و همراهان دولت اختیار کامل دارد.

لینک کوتاه : https://nabzesahar.ir/?p=80896

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.