• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 20 - ذو القعدة - 1445
  • برابر با : Monday - 27 May - 2024
9

پرونده هسته‌ای ایران مختومه شد؟! / بهانه‌های آمریکا برای تحریم جدید علیه ایران چیست؟

  • کد خبر : 10344
  • 05 بهمن 1392 - 14:36
پرونده هسته‌ای ایران مختومه شد؟! / بهانه‌های آمریکا برای تحریم جدید علیه ایران چیست؟

اظهارات و پیام‌هایی که از سوی سردمداران نظام سلطه در محافل سیاسی و رسانه‌ای مطرح می‌گردد گویای آن است که حتی بر فرض محال برچیده شدن برنامه هسته‌ای ایران و برآورده شدن رویای اوباما باز هم چیزی از خصومت استکبار جهانی نسبت به ملت ایران نخواهد کاست، نزاع نظام سلطه با جمهوری اسلامی ایران ریشه […]

اظهارات و پیام‌هایی که از سوی سردمداران نظام سلطه در محافل سیاسی و رسانه‌ای مطرح می‌گردد گویای آن است که حتی بر فرض محال برچیده شدن برنامه هسته‌ای ایران و برآورده شدن رویای اوباما باز هم چیزی از خصومت استکبار جهانی نسبت به ملت ایران نخواهد کاست، نزاع نظام سلطه با جمهوری اسلامی ایران ریشه در مبانی و ایدئولوژی‌ای دارد که با منافع جهان خواران عالم در تضاد است.“جان کری” وزیر خارجه آمریکا دیروز در حاشیه “اجلاس داووس” طی سخنانی بار دیگر از عزم دولت آمریکا بر متوقف‌ کردن برنامه هسته‌ای ایران خبر داد و مدعی شد “ما به ایران هرگز اجازه نخواهیم داد که نیروگاه اراک را راه‌اندازی کند”.

“جان کری” گفت: اظهارات آقای روحانی درباره اینکه ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست بی‌معنی است مگر اینکه اقدامات عملی ببینیم.

این در حالی است که “دکتر روحانی” در سخنرانی خود در “اجلاس داووس” اعلام کرد ایران انگیزه‌ای برای ساخت سلاح هسته‌ای ندارد.

رفتارشناسی سردمداران کاخ سفید در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران همواره گویای این مطلب بوده است که واشنگتن از ظهور انقلاب اسلامی تا به امروز به طرق مختلف در صدد ضربه زدن به این حرکت عظیم مردم ایران بوده است.

کودتای ۲۸ مرداد، اعمال تحریم‌های یک جانبه، اقدام به کودتا علیه انقلاب مردمی ایران، حمله نظامی به طبس، تحمیل جنگ ۸ ساله، وارد شدن به جنگ مستقیم با ایران، هدف قرار دادن ناوها و سکوهای نفتی ایران در خلیج فارس در طول جنگ تحمیلی، حمله به هواپیمای مسافربری ایران، تهدید به جنگ، قرار دادن نام ایران در لیست محور شرارت، در پیش گرفتن سیاست خصمانه و ایجاد و راه‌اندازی جنگ گسترده رسانه‌ای، اقدام به اعمال تحریم‌های جدید علیه برنامه صلح امیز هسته‌ای ایران و ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان همه و همه گویای این واقعیت است که سردمداران کاخ سفید تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا به هر طریق ممکن ایران را از رسیدن به جایگاه واقعی خود بازدارند و یا این روند را به تاخیر اندازند.

اظهاراتی که پس از توافق ژنو از سوی مقامات آمریکایی بیان می‌شود نمایانگر استیصال سردمداران کاخ سفید در برابر حرکت شتابان علمی جوانان انقلابی این مرز و بوم است؛ زمانی که رئیس جمهور آمریکا در “موسسه سابان” از بازکردن پیچ و مهره‌های مراکز هسته‌ای ایران به عنوان آرزوی دست نایافتنی یاد می‌کند در واقع بر این گزاره صحه می‌گذارد که آمریکا از یک سو توانایی کنترل برنامه هسته‌ای رو به جلوی ایران را ندارد و از سویی دیگر پیشرفت روز افزون ایران اسلامی را بر نمی‌تابد.

همانطور که حضرت “آیت الله خامنه‌ای” رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، علت اصلی تحریم‌ها بر ضد ملت ایران را، کینه‌‌ورزی استکباری آمریکا دانستند و افزودند: کینه آمریکا بر ضد ملت ایران همچون کینه شتری است.

اظهارات و پیام‌هایی که از سوی سردمداران نظام سلطه در محافل سیاسی و رسانه‌ای مطرح می‌گردد گویای آن است که حتی بر فرض محال برچیده شدن برنامه هسته‌ای ایران و برآورده شدن رویای اوباما بازهم چیزی از خصومت استکبار جهانی نسبت به ملت ایران نخواهد کاست، نزاع نظام سلطه با جمهوری اسلامی ایران ریشه در مبانی و ایدئولوژی‌ای دارد که با منافع جهان خواران عالم در تضاد است.

با نگاهی گذارا به سیر تاریخی تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ملت ایران به وضوح مشاهده می‌شود که مسئله غرب با ایران به یک موضوع مشخص به نام برنامه هسته‌ای ختم نمی‌شود.

گزاره فوق در توافق هسته‌ای جدید ایران و ۱+۵ به وضوح نمایان شد. علی‌رغم تعهدات ایران در این توافق باز هم شاهد گزافه گویی‌ها و زیاده‌خواهی‌های غرب بودیم. اقدامات و حسن‌نیت ایران در توافق اخیر نه تنها گام‌های متقابل طرف غربی را به‌ همراه نداشت بلکه تمامیت خواهی غربی‌ها در عرصه بین الملل را چون گذشته به همراه داشت.

آمریکا پس از انعقاد توافق ژنو دیگر دست مایه هسته‌ای را برای وضع تحریم‌های بیشتر بر ایران از دست رفته می‌دید، اینبار به حربه حقوق بشر متوسل شد. کنگره بزرگترین کشور ناقض حقوق بشر، که رژه هر روزه هواپیماهای بدون سرنشین کشورش مرگ را برای زنان و کودکان افغانستان و پاکستان به ارمغان می‌آورد، بلافاصله پس از انعقاد توافق ژنو و طی اقدامی که بر خلاف روح دمیده شده در کالبد توافق ژنو به حساب می‌آمد، اقدام به تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران کرد.

بهانه جویی‌های آمریکا پس از ژنو رنگ و بوی حقوق بشری به خود گرفت، در واقع اگر تا دیروز امریکایی‌ها تحریم را به بهانه  برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران وضع می‌کردند حال تحریم‌های آنان در قالب نقض حقوق بشر نمود پیدا می‌کند و لابد فردا دستگاه‌های تبلیغاتی آمریکا در شیپور حمایت ایران از تروریسم می‌دمند.

البته وزیر خارجه آمریکا با ادعاهای دیشب خود گوی سبقت را از دستگاه‌های تبلیغاتی ربود و حمایت از تروریسم را به لیست بهانه‌های تحریمی خود افزود.

گفتنی است تحریم ایران به بهانه تروریسم مسبوق به سابقه است و مختص به زمان حال نیست اما امروز که بر مبنای توافق ژنو تحریم ایران به بهانه هسته‌ای امکان پذیر نیست، مقامات آمریکایی با بزرگ نمایی و دست آویز قرار دادن مفاهیمی همچون مبارزه با تروریسم و حمایت از حقوق بشر، عناد دیرینه خویش با نظام اسلامی و مردم ایران را نمایان می‌کنند.

اما کمی دقت و تامل در بیانات اخیر رهبر بصیر انقلاب که سخنانشان همواره در بزنگاه‌ها و پیچ‌های تاریخی راهنمای نظام اسلامی بوده است می‌تواند گره از فتنه‌ها و خدعه‌های استکبار جهانی علیه ملت ایران، باز کند.

معظم له در فرازهایی از سخنرانی خود در مراسم تحلیف دانشجویان ارتش جمهوری اسلامی ایران فرمودند: “ما به آمریکایی‌ها بدبینیم و هیچ اعتمادی به آنان نداریم، دولت آمریکا غیرقابل اعتماد و خودبرتربین و غیرمنطقی و عهدشکن است و دولتی در تصرف شبکه صهیونیسم بین‌المللی است که بخاطر صهیونیست‌ها مجبور است با رژیم غاصب مماشات کند و نرمش نشان دهد”.

بدیهی است که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، نمی‌توان به چنین دولتی اعتماد کرد. دولت آمریکا از هر روشی برای خصومت و ضربه‌زدن به ایران بهره برده‌ است و هیچ دلیلی وجود ندارد که تصور کنیم این رفتار تغییر یافته است مگر آنکه در عمل این تغییر مشاهده شود و برای مدتی ادامه پیدا کند.

آیت الله خامنه‌ای در دیدار خود با مردم مبارز قم در ۱۹ دی ۱۳۹۲ ضمن توصیه به مسئولان بر اتکا به نیروی درونی برای رفع مشکلات کشور، تاکید کردند ایران به خاطر تحریم‌ها پای مذاکرات نرفته است و یکی از برکات مذاکرات اخیر این بود که دشمنی آمریکا با ایران و ایرانی و اسلام برای همه روشن شد.”

انتهای پیام/منبع:باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه : https://nabzesahar.ir/?p=10344

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.