• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 12 - ذو الحجة - 1445
  • برابر با : Tuesday - 18 June - 2024
12

زمان اعزام زائران حج تمتع اعلام شد

  • کد خبر : 2063
  • 10 شهریور 1392 - 21:16
زمان اعزام زائران حج تمتع اعلام شد

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اولین پرواز حج امسال که پرواز تدارکات است ۱۸ شهریور ماه انجام می‌شود، گفت: ۲۳ شهریورماه اولین گروه زائران تمتع به مدینه مشرف می‌شوند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، به نقل از فارس، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به انجام نخستین پرواز حج […]

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اولین پرواز حج امسال که پرواز تدارکات است ۱۸ شهریور ماه انجام می‌شود، گفت: ۲۳ شهریورماه اولین گروه زائران تمتع به مدینه مشرف می‌شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، به نقل از فارس، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به انجام نخستین پرواز حج تمتع امسال از ۲۳ شهریور، گفت: ۶۴ هزار زائر خانه خدا در قالب ۴۹۹ کاروان اعزام می‌شود، جوان‌ترین زائر تمتع امسال ۴ ساله و مسن‌ترین ۹۴ ساله است.
سعید اوحدی امروز در نشست خبری اطلاع رسانی عملیات حج تمتع سال ۹۲ در محل شرکت فرودگاه‌های کشور، اظهار داشت: ۹۹ درصد برنامه‌ریزی سازمان حج و زیارت برای حج تمتع امسال براساس جدول زمان‌بندی محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه برای دومین سال برنامه استقرار زائران در مکه و مدینه ساماندهی شده است، اظهار داشت: قبلاً نظام کاروانی بود، اما امسال نظام مجموعه‌داری مبنا قرار گرفته است؛ کاروان‌ها براساس ظرفیت‌ هتل‌ها در یک مجموعه مستقر می‌شوند و مدیر مجموعه مسئول ارائه خدمات به زائران است، بنابراین مدیران کاروان دغدغه تأمین خدمات برای زائر را ندارند.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: مجموع زائرانی که امسال اعزام می‌شوند ۶۴ هزار نفر در قالب ۴۹۹ کاروان است که ۲۵۰ کاروان مدینه‌قبل و ۲۵۰ کاروان مدینه‌بعد هستند.

اوحدی ضمن قدردانی از سازمان هواپیمایی کشوری، گفت: بعد از گذشت ۶ سال برای اولین بار امسال تمام پروازهای مدینه‌قبل به مدینه و مدینه‌بعد به جده می‌روند و همه پروازهای برگشت از مدینه است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ایستگاه‌های پروازی عملیات حج، گفت: ۱۹۰ سورتی پرواز برای اعزام زائران از ۱۷ ایستگاه پروازی انجام می‌شود.

* انتقال عملیات اعزام زائران از فرودگاه امام امسال منتفی شد

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: در راستای ساماندهی باند فرودگاه مهرآباد و معضل ترافیک اطراف این فرودگاه، مقرر شده بود پرواز‌های حج  ایستگاه تهران که حدود ۲۰ هزار زائر اعزام می‌کند، از فرودگاه امام خمینی (ره) انجام شود اما با وجود آماده‌سازی زیرساخت‌ها، طی جلساتی با وزارت راه به این نتیجه رسیدیم که بهتر است عملیات حج تمتع امسال از مهرآباد انجام شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در سنوات گذشته زائران ۱۲ استان از تهران اعزام می‌شدند که امسال از این رقم، زائران پنج استان به فرودگاه‌های استان‌های همجوار منتقل شده تا حجم ترافیک مهرآباد کاهش یابد.

رئیس سازمان حج و زیارت اضافه کرد: در مورد بدرقه و استقبال ‌زائران از مردم خواهشمندیم این سنت‌ها را در مساجد محل انجام دهند تا حداقل ترافیک در مهرآباد رخ دهد.

* اعزام ۵۲۰ پزشک زن و مرد به حج تمتع ۹۲

وی با بیان اینکه امسال خدمات پزشکی به زائران بسیار کامل است، تصریح کرد: خدمات ارائه شده به حجاج ایرانی در مناسک حج با هیچ کشوری در دنیا قابل قیاس نیست و وزارت حج عربستان نیز بر این امر اذعان دارد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: امسال ۵۲۰ نفر پزشک زن و مرد به حج مشرف می‌شوند و در هر مجموعه مکان خاصی به عنوان مطب در نظر گرفته‌ایم.

رئیس سازمان حج و زیارت تأکید کرد: همچنین امسال برای اولین بار مکان خاصی در عرفات و منا به عنوان مطب پزشک در نظر گرفته‌ایم.

* انجام اولین پرواز اعزام زائران تمتع از ۲۳ شهریور

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اولین پرواز حج امسال که پرواز تدارکات است ۱۸ شهریور ماه انجام می‌شود، گفت: ۲۳ شهریورماه اولین گروه زائران تمتع به مدینه مشرف می‌شوند.

وی ادامه داد: اولین پرواز برگشت زائران حج تمتع ۲۸ مهر و آخرین پرواز ۱۸ آبان است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: براساس قوانین سازمان هواپیمایی کشوری ۵۰ درصد پروازهای تمتع امسال توسط ایرلاین سعودی و ۵۰ درصد بقیه توسط ماهان و ایران ایر انجام می‌شود.

اوحدی با بیان اینکه ۱۷ ایستگاه اعزام زائران حج تمتع امسال به حجاج خدمات می‌دهند، گفت: ایستگاه بیرجند به مشهد و ایستگاه زنجان به تبریز منتقل شده است.

* مشکلی در تأمین ارز حجاج نداریم

رئیس سازمان حج و زیارت درباره نوسانات نرخ ارز و تأثیر آن در پرداختی حجاج، توضیح داد: با هماهنگی مسئولان بانک مرکزی به مردم اعلام می‌کنیم که هیچ مشکلی در مورد ارز زائران حج و عتبات وجود ندارد؛ به هر زائر ۳۰۰ دلار ارز ارائه می‌شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: شفافیت مالی در سازمان حج و زیارت وجود دارد و به زودی مبالغ مابه‌التفاوت به زائران که حدود ۲۰ درصد مبلغ پرداختی آن‌ها است پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: به دلیل نوع محاسبات، قیمت‌های حج بالا رفت که طی جلسات کارگروه ویژه مصوب شد حدود ۲۰ درصد کل رقم به زائران برگردانده شود.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره ودیعه‌های سپرده‌گذاری شده تمتع و عمره توسط مردم در بانک‌های ملی و ملت، توضیح داد: طبق تأکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید وضعیت سپرده‌گذاری زائران در این دو بانک مدیریت شود؛ امسال در حال هماهنگی با بانک‌های ملی و ملت هستیم تا حداقل در توسعه زیرساخت‌های خدماتی زائران، سرمایه‌گذاری کنند.

* جوان‌ترین زائر امسال ۴ ساله و مسن‌ترین زائر ۹۴ ساله

اوحدی اضافه کرد: جوان‌ترین زائر تمتع امسال چهار ساله از مشهد است و مسن‌ترین آنها ۹۴ سال سن دارد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: امسال ۶ گروه قیمتی در سه نوع هتل استقرار می‌یابند البته خدمات برای همه زائران مشترک است و تفاوت تنها در نوع هتل است.

* سهمیه تمتع امسال خانواده شهدا و جانبازان ۴۸۰۰ نفر

رئیس سازمان حج و زیارت درباره سهمیه‌های حج توضیح داد: هیچ مقامی شرعاً حق تغییر و ایجاد سهمیه برای شخصی ندارد؛ سهمیه در شورای عالی حج مصوب می‌شود و بر اساس مصوبه شورا، سازمان حج و زیارت موظف به اقدام است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه سهمیه امسال خانواده شهدا و جانبازان حج تمتع ۴۸۰۰ نفر است، گفت: امسال کشور عربستان به دلیل تعمیرات حدود ۲۰ درصد سهمیه همه کشورها را کاهش داد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://nabzesahar.ir/?p=2063

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.